Męska kurtka – jakie stylówy trzeba mieć?

Kurtka idealne na zimę – gdzie i kiedy kupić?

Dobra kurtka na zimę to priorytet dla niejednego mężczyzny – szczególnie jeżeli ceni on sobie świeże powietrze. Znalezienie idealnej zimowej kurtki męskiej może stanowić jednak nie lada wyzwanie. W sklepach jest całe mnóstwo różnego rodzaju kurtek i kurteczek, jakie nie zawsze spełniają podstawową funkcję, bo są nieocieplane. Na to warto uważać – zwłaszcza jeżeli kupujemy ubranie w okresie wiosennym lub jesiennym. Jest to okres, kiedy w niektórych sklepach pojawiają się już nieco lżejsze okrycia przejściowe. Wczesna wiosna to jednak odpowiedni okres na zakup kurtki zimowej ze względu na wyprzedaże. Jesienią jest zazwyczaj największy wybór, ponieważ wtedy zaczynają się kolekcje zimowe. Kurtki dobrze jest kupować w butikach stacjonarnych, gdzie jest możliwość przymierzenia okrycia. Decydując się na kupno online warto zwrócić uwagę na rozmiarówkę i wymiary danej kurtki w centymentrach.

Kurtka parka – styl militarny

Popularną zimową kurtką męską jest parka. Fason ten jest bardzo charakterystyczny – rozpoznasz go po tym, że ma kaptur obszyty futrem (najczęściej sztucznym) i tzw. „rybi ogon” czyli wydłużenie z tyłu. Ma też pojemne kieszenie i jest nieco dłuższa od innych, co sprawia, że okrycie jest bardzo praktyczne i wygodne. Kurtka została zapożyczona od amerykańskiego wojska i obecnie bywa często widywana na ulicach. Była popularna w modzie cywilnej jeszcze w XX wieku. Barwy, w których często występuje ten krój to głównie zgniła zieleń, ciemny niebieski, czarny i brązowy. Poszczególne egzemplarze nazywane parkami różnią się między sobą, więc warto je dokładnie obejrzeć i zwrócić uwagę na ocieplenie oraz inne detale – np. przeszycia, kieszenie czy naszywki. Męskie parki dobrze będą wyglądać w casualowych zestawieniach, ale również bardziej eleganckich – szczególnie jeżeli kolor będzie ciemny (granatowy

Krótka kurtka zimowa męska w fasonie kożucha to ciekawe rozwiązanie dla chłopaków, które lubią niekonwencjonalne pomysły w stylizacjach. Kożuch jest modowym pewnikiem, który nigdy nie będzie passe, ale jednocześnie wymaga umiejętnego zestawienia. Z dresami i butami sportowymi kurtka w fasonie kożucha nie wypadnie idealnie. Taka kurtka będzie dobrym pomysłem dla mężczyzn, których garderoba składa się bazowych ubrań. Krótka kurtka zimowa męska w fasonie kożucha już sama w sobie jest efektowana, więc nie potrzebuje towarzystwa bardzo krzykliwych ubrań. Wystarczy gdy założysz chociażby czarny golf i ciemne dżinsy albo joggery i będziesz wyglądać dobrze. Tego typu okrycie będzie dobre dla fanów klasy. Brązowy albo czarny kożuszek nie tylko będzie ciepły, ale również świetnie uzupełni stylizacje casualowe i typowo miejskie. Świetnie sprawdzi się też z koszulą – chociażby białą, ale również w kratę lub inny design. Do kina albo na zimowy spacer do kożuszka możesz założyć jasne dżinsy i sweter. Dla młodszych mężczyzn i chłopców w wieku nastoletnim dobrym pomysłem będzie mocno ocieplana kurtka dżinsowa z kożuchem. Taki dodatek sprawdzi się w casualowych, ale również i rockowych stylizacjach. Najważniejszym minusem, o jakim nie można zapominać przy rozmowie o kurtce męskiej w fasonie kożucha jest brak kaptura. kurtki w dobrym stylu

Bosmanka w modowej praktyce

Jeżeli szukasz klasycznego modelu męskiej kurtki zimowej, wybierz bosmankę. Jest to dwurzędowa kurtka wykonana z wełny o casualowo-eleganckim charakterze. Powstała w XVIII w. i była wykorzystywana przez żołnierzy marynarki wojennej – głównie przez Amerykanów i Holendrów. Ten rodzaj okrycia wierzchniego najbardziej będzie pasował do koszul i uroczystych okazji. Bosmanka będzie dobrym rozwiązaniem na spotkania biznesowe czy do pracy w przypadku konieczności przestrzegania zasad dress codu. Bosmanka wygląda dosyć oficjalnie, więc nie będzie pasować do sportowych stylizacji. Jest to swego rodzaju hybryda złożona z płaszcza i kurtki, co daje bardzo interesujący i – co istotne – ponadczasowy fason. Bosmanka występuje najczęściej w kolorze czarnym oraz w granacie, choć czasami można ją dostać również w szarościach. Dwurzędowy krój będzie szczególnie korzystny dla szczupłych osób. Elegancki charakter bosmanki można nieco złagodzić zakładając do niej ubrania casualowe – np. dżinsy i golf, sweter albo koszule we wzory (np. krata lub paski). Oryginalnym rozwiązaniem będzie zakup tego rodzaju okrycia w wersji we wzór. W takim przypadku jednak należy być ostrożnym podczas tworzenia stylizacji, bo nie wszystkie wzory ze sobą dobrze się komponują. Warto wtedy postawić na gładkie ubrania bazowe.

Wojskowy field jacket, czyli kurtka polowa

Field jacket to rodzaj męskiego okrycia wierzchniego, który stał się popularny w latach 60. ubiegłego wieku dzięki wojsku z USA. Model tej kurtki przypomina mundur – występuje najczęściej w kolorze khaki i ma charakterystyczne duże kieszenie na biodrach i piersiach. W sklepach można znaleźć field jacket także w innych kolorach – szarym, brązowym, granatowym, ciemnoniebieskim czy żółtym, ale nie są one aż tak popularne. Najważniejszym wzorem związanym z kurtką jest moro, które także jest częste. To okrycie wierzchnie będzie dobrze się prezentować w zestawieniu z casualowymi ubraniami – np. z granatowymi dżinsami i bluzą, ale również z koszulą w kratę albo swetrem o prostym fasonie. Kurtka polowa pozostaje utrzymana w bardzo militarnym stylu, co jest widoczne bardziej niż w przypadku współczesnych parek oraz bosmanek czy kurtek typu bomber jacket, dlatego może przypaść do gustu miłośnikom wojska.

redaktor